A környezeti etika bölcselettörténeti előzményei

Loboczky, János (2023) A környezeti etika bölcselettörténeti előzményei In: Válság, kilábalás, fenntarthatóság. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó. pp. 221-229.

[thumbnail of 1_15_Loboczky János.pdf] pdf
1_15_Loboczky János.pdf

Download (118kB) [error in script]
Hivatalos webcím (URL): https://doi.org/10.46403/Valsag.2023.221

Absztrakt (kivonat)

Tanulmányomban napjaink egyik aktuális etikai részterületének, az ún. környezeti etikának a filozófia- és vallástörténeti előzményeivel foglalkozom. Először egy rövid áttekintést adok arról, hogy a világvallásokban milyen nézetekkel találkozhatunk az ember és a természet viszonyával kapcsolatban. A következőkben a filozófiatörténet néhány korszakának, illetve gondolkodójának (görögök, Bacon, Descartes, Spinoza, F. Schlegel, Schelling) a témánkkal kapcsolatos fontosabb elemzéseit elevenítem fel. Különösen fontosnak tartom Spinoza Etika című munkáját, amely a modern „mélyökológiák” szemléletére is hatással volt. Befejezésül a francia teológus-filozófus, Teilhard de Chardin és a német filozófus, Hans Jonas felfogásának azt a lényegi elemét idézem fel, hogy a természet iránti globális emberi felelősség miért elengedhetetlen követelmény az élhető jövő szempontjából.

Mű típusa: Könyvrészlet - Book section
Szerző:
Szerző neve
Email
MTMT azonosító
ORCID azonosító
Közreműködés
Loboczky, János
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT
Szerző
Kapcsolódó URL-ek:
Kulcsszavak: környezeti etika, ökofilozófia, antropocentrikus szemlélet, teleologikus szemlélet, „mélyökológia”, GAIA, felelőssé
Nyelv: magyar
DOI azonosító: 10.46403/Valsag.2023.221
Felhasználó: Tibor Gál
Dátum: 21 Máj 2024 10:03
Utolsó módosítás: 21 Máj 2024 10:03
URI: http://publikacio.uni-eszterhazy.hu/id/eprint/8128
Műveletek (bejelentkezés szükséges)
Tétel nézet Tétel nézet