K. Nagy, Emese (2025) Egyház, iskola, egyházi nevelés In: Komplex pedagógia. Eger, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó. pp. 9-26.
![]() |
pdf
9_26_Nagy.pdf Download (12MB) [error in script] |
Absztrakt (kivonat)
Az ember természetes törekvése, hogy a mindenség jelenségeit megértse, és közben világképét kialakítsa, formálja. A létrejött világkép olyan elméleti elképzelés, amelyet a megismerés során a világról és annak jelenségeiről alkotunk. Alakítása, befolyáso lása pedig a világnézeti nevelés által lehetséges. Ma értékváltásnak vagyunk tanúi, amely szubjektivizmusban, erkölcsi relativizmusban, a cselekvés hiábavalóságának a hirdetésében mutatkozik meg. A nevelés terén újabb és újabb, a társadalom, a po litika és a kultúra által eredményezett kihívásokkal kell szembenéznünk. A mindent átszövő, az egymástól különböző nézetek és értékrendek sokféleségének az elfogadá sa erősen befolyásolja a közgondolkodásunkat. A társadalom kulturális sokfélesége, a faji, etnikai és vallási keveredés változást eredményez. Ebben a mozgásban egyfajta áramlatként figyelhető meg a hit, és ami jelen vizsgálódásom tárgya, a keresztény hit világviszonylatban történő háttérbe szorulása. Írásom témája az egyház szerepének feltárása a nevelésben. Az egyházzal össze függő fogalmak meghatározása után rövid történeti áttekintéssel vezetem be a keresz tény nevelés elsősorban hazai helyzetét. A téma tárgyalásánál kitérek a lelki nevelés kérdéseire és az alapvető vallási nevelési célkitűzésekre. Befejezésként az egyház ne velésben betöltött szerepéről fogalmazok meg gondolatokat.
Mű típusa: | Könyvrészlet - Book section |
---|---|
Szerző: | Szerző neve Email MTMT azonosító ORCID azonosító Közreműködés K. Nagy, Emese NEM RÉSZLETEZETT NEM RÉSZLETEZETT NEM RÉSZLETEZETT Szerző |
Kapcsolódó URL-ek: | |
Kulcsszavak: | egyház, iskola, keresztény nevelés |
Nyelv: | magyar |
DOI azonosító: | 10.46403/Komplexpedagogia.2025.9 |
Felhasználó: | Tibor Gál |
Dátum: | 01 Júl 2025 10:19 |
Utolsó módosítás: | 01 Júl 2025 10:19 |
URI: | http://publikacio.uni-eszterhazy.hu/id/eprint/8623 |
![]() |
Tétel nézet |